Agneses Boitmanes skaņdarba pasaules pirmatskaņojums XVIII Liepājas ērģeļmūzikas festivālā

Agneses Boitmanes skaņdarba pasaules pirmatskaņojums XVIII Liepājas ērģeļmūzikas festivālā.

Agneses Boitmanes skaņdarba pasaules pirmatskaņojums XVIII Liepājas ērģeļmūzikas festivālā.

Nākamajā sestdienā, 14. septembrī, plkst. 18.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē koncertā “Simfoniskās ērģeles” izskanēs komponistes Agneses Boitmanes skaņdarba “Veni Lumen” pasaules pirmatskaņojums, kas veltīts ērģelniecēm Ilonai Birģelei un Diānai Jaunzemei-Portnajai, pazīstamām kā “Riga Organum Duo”. Līdzās duetam koncertā piedalīsies arī Virdžīnija Laube-Vītiņa pie sitaminstrumentiem.
Jaundarbs “Veni Lumen” ērģeļu duetam (2019) ir Itālijā dzīvojošās Agneses Boitmanes ilgi nēsāts un auklēts gara bērns. Kā stāsta pati auore: 

“Darba nosaukums “Veni Lumen” neatnāca uzreiz. Vajadzēja laiku, lai atrastu atslēgas vārdus tām sajūtām, ko gribēju skaņdarbā ielikt. Šī mūzika man radusies psiholoģiski un emocionāli ne tik vieglā periodā, tāpēc nosaukums “No tumsas uz gaismu” ir tieši četros vārdos izteikts skaņdarba saturs. To var aplūkot vairākos līmeņos – kā es jūtos savā individuālajā mikropasaulē, ar savām emocijām, kas mēdz būt arī samudžinātas, ar neizbēgamiem tumšiem brīžiem un cerību uz lielāku harmoniju un gaismu, un ko es izjūtu, dzīvojot mūsdienu makropasaulē, bailes par to, kas notiek, neziņu un, protams, ticību, ka gaisma ir tā, kas paliks. Muzikālā dramaturģija ir veidota trīs lielākos posmos. Skaņdarbs iesākas spēkpilni un noslēdzas apliecinoši, pilnskanīgi, bet vidū ir tāds kā korālisks dziedājums, kā lūgšana, un tad atspīd gaisma.” 

Agnese Boitmane dzimusi Ventspilī un tur arī ieguvusi muzikālo pamatizglītību. Pabeigusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, vēlāk studējusi arī Liepājas Universitātē, kur 2012. gadā iegūts maģistra grāds mūzikas terapijā. No 2010. gada A. Boitmane dzīvo Itālijā, kur darbojas kā mūzikas pedagoģe, mūzikas terapeite un komponiste. Muzikālo kompozīciju sarakstā pārsvarā ir darbi kormūzikas un kamermūzikas žanros, bet starp pēdējiem darbiem ir arī kompozīcija etnobalsij, koklei un ērģelēm un citi. Skaņdarbu “Veni Lumen” komponiste ir veltījusi ērģelniecēm Ilonai Birģelei un Diānai Jaunzemei-Portnajai, kuras kopš 2013. gada pazīstamas kā ērģeļu duets “Riga Organum Duo”.
Līdzās Agneses Boitmanes jaundarbam koncertā “Simfoniskās ērģeles” izskanēs spilgtāko simfonisko opusu partitūras ērģeļu dueta pārlikumam kopā ar sitaminstrumentiem, kā arī skaņdarbi ar orķestrim raksturīgām krāsām un vērienu. Programmā būs Kamila Sensānsa, Edvarda Grīga, Žorža Bizē, Hokana Sundīna un Dzintras Kurmes-Gedroicas skaņdarbi.
Kā stāsta pašas koncerta dalībnieces: 

“Ērģeles ir kā orķestris, tik bagātas un ar visdažādākajām orķestra balsīm – no klusas flautas un vijoles līdz grandiozam simfoniskā orķestra tutti.” 

Ilona Birģele regulāri muzicē Rīgas Domā un Latvijas reģionos, atskaņojot virkni solo programmu. Ilona ir aktīva latviešu komponistu mūzikas pirmatskaņotāja un vairāku nozīmīgu projektu vadītāja, kuru mērķis ir popularizēt un attīstīt ērģeļkultūru Latvijā. Ilona Birģele darbojas arī pedagoģijas jomā un ir klavieru skolotāja Rīgas 45. vidusskolā. Diāna Jaunzeme-Portnaja dzimusi Balvos. Absolvējusi Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu, pēc tam J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, bakalaura un maģistra grādu iegūstot prof. Tālivalža Dekšņa ērģeļklasē. Zināšanas papildinājusi Nīderlandē, Zviedrijā, kā arī meistarklasēs Spānijā un Lietuvā.
XVIII Liepājas ērģeļmuzikas festivāls šogad notiek no 7. līdz 21. septebrim Liepājā un Kuldīgā. Tuvākais koncerts jau svētdien, 8. septembrī, pulksten 13.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, kad festivāls tiks atklāts ar koncertu visai ģimenei “Izstādes gleznas”, kurā piedalīsies brāļi Džonatans un Tomass Skoti no Lielbritānijas ar ērģeļu un animācijas duetu, uz kuru jaunākie klausītāji aicināti nākt kā biļeti uzrādot savu zīmējumu par ērģeļu vai mūzikas tēmu!
Biļetes uz festivāla maksas koncertiem nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā bilesuparadize.lv . Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja visos pasākumos ir bez maksas.
Liepājas ērģeļmūzikas festivālu rīko nodibinājums “Via Cultura” ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Liepājas Kultūras pārvaldes un Kuldīgas pilsētas domes finansiālu atbalstu. Plašāka informācija par festivālu: viacultura.lv un facebook.com/ViaCulturaLV .


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku