SKANi izdod Gundegas Šmites autoralbumu “Es, karā aiziedams…”

SKANi izdod Gundegas Šmites autoralbumu “Es, karā aiziedams…”

SKANi izdod Gundegas Šmites autoralbumu “Es, karā aiziedams…”

Nacionālā ierakstu kompānija SKANi izdevusi komponistes Gundegas Šmites dainu kamermistēriju “Es, karā aiziedams…” ansambļa “Arcandela” ieskaņojumā. Pērn kamermistērija tika nominēta balvai «Kilograms kultūras» sadaļā «Gada pārsteigums», kā arī nupat saņēmusi nomināciju Nacionālajai kino balvai «Lielais Kristaps» par labāko režisora debiju.
Albumu ieskaņojis ansamblis “Arcandela”, kura sastāvā muzicē dziedātāji Aiga Bokanova un Kārlis Saržants, pianists Rihards Plešanovs, vijolniece Liene Brence, kontrabasists Oskars Bokanovs un akordeonists Māris Rozenfelds.
Ieraksts tapa koncertieskaņojumā Rīgas ierakstu studijā 2019. gada nogalē skaņu režisora Tāļa Timrota vadībā un multimediālā priekšnesumā ar 17 kamerām to pārvērta režisors Aleksandrs Okonovs. Dainu kamermistērijas «Es, karā aiziedams..» pirmizrāde notika 2019. gada martā Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē. Nu skaņdarbs ir iedzīvināts albumā un turpina sasniegt klausītājus kā CD formātā, tā visās nozīmīgākajās mūzikas straumēšanas un lejuplādes platformās.
Komponiste Gundega Šmite stāsta, ka dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…” ir stāsts par dvēseles cīņu – par karavīra drosmi aiziet un sievietes spēku viņu palaist pretī nezināmajam. Savā darbā ieviju neatbildētu un, iespējams, neatbildamu jautājumu – kurš no mums gatavs riskēt ar savu dzīvību un laimi lielākas idejas vārdā? Kā liecina bagātīgais latvju dainu mantojums, latvieši par to domājuši jau gadsimtiem. Daudzās dainās paustas cilvēciskas izjūtas, kas uzmutuļo brīdī, kad jauns vīrietis tiek iesaukts karā. Viņam blakus ir sieviete – māte, māsa, līgava –, un viņa skaudri reaģē uz karavīra aiziešanu un prombūtni. Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…” nedod atbildi uz jautājumu, vai ir vērts savu dzīvību atdot kara mašinērijai. Tā neslavina varonību, bet atklāj trauslo cilvēka iekšējo pasauli, kas salūzt kara ceļos. Caur dainu poētisko valodu un savu mūziku tiecos paust skaudri cilvēcīgu un neapšaubāmi pacifistiskas ievirzes vēstījumu.
Tā ir izvērsta, cikliska kompozīcija 10 daļās, kurā iezīmēts karavīra ceļš: atvadas, prombūtne un mājupceļš. Skaņdarba muzikālais ietvars – Ievads un Postlūdija, kas atspoguļo mītisko kaļva sievu, norāda uz mūžīgi ciklisko kara iedabu. Tās ierāmē ārpuslaicīgās noskaņās ieturēti ievads un postlūdija. Izvērstā cikla struktūru sastīgo četras elektroniskas intermēdijas kā nelielas pārejas uz nākamo etapu. 

"Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…” ir veltījums tām dvēselēm, kuru dzīvības izdzēsis un joprojām dzēš bezjēdzīgs karš. Tas ir mierinājums sirdīm, kuras salauztas, gaidot un nesagaidot mājās savus dēlus, brāļus un līgavaiņus. Latvju dainās atklātais cilvēcības kodols dzīvo pāri laikiem, telpai un tautībai” -

skaidro G.Šmite.
Albums izdots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Kultūras Ministrijas finansiālu atbalstu. Tas no šodienas pieejams mūzikas ierakstu tirdzniecības vietās Latvijā un 80 pasaules valstīs, kā arī visās nozīmīgākajās mūzikas lejuplādes un straumēšanas platformās.

Albumu ir iespējams iegādāties arī pie mums - https://muzikaspasaule.lv/cd/es,-karā-aiziedams-detail


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku