Latviešu vijolniece Amerikā, piedaloties mūziķiem no visas pasaules, izdod dziesmu un video par leģendāro Staburagu

Vijolniece Aija Rēķe, sadarbojoties ar mūziķiem no Latvijas, Palestīnas, Puertoriko, Dominikānas Republikas un citām valstīm, radījusi skaņdarbu “Staburadzes Leģenda. Lūgšana Svētzemītei un Piedošanai”, kas tapa 2021. gada nogalē un tika ierakstīta šī gada janvārī. Skaņdarba lielākā daļa dziedāta latviešu valodā ar vārdiem, ko mūziķe pati sadzejojusi, iedvesmojoties no leģendas par Staburadzes klinti. Vārdi, kas šobrīd aktuāli gan šeit Latvijā, gan pasaulē.

''...Staburadze, Staburadze,
Tavas asaras veldzē no gara slāpēm,
Un ūdens dziedē no pasaules sāpēm…''

Skaņdarba otrajā daļā iekļauta svētā Franciska lūgšana, kas aizsargā dabu un ekoloģiju, kā arī rosina cilvēku sapratni vienam pret otru.

''Tas ir kā piedošanas un vienotības simbols. Lai gan svētā latviešu klints ir Daugavas dzīlēs, tā turpina svētīt Latviju, tās zemi un tautu. Sapratne par okupācijas ļaunumu un postošajām ilgtermiņa sekām (kā, piemēram, Pļaviņu HES izbūve), kā arī jebkāda veida ekoloģijas iznīcināšana ir pirmais solis uz ilgstpējīgām pārmaiņām sabiedrībā, lai mēs varētu kopīgi rūpēties par savu zemi, tuvākajiem, kaimiņiem un tautu nevis caur naidu, bet ar vienotību un cilvēcību vienam pret otru'' - saka Aija Rēķe.

Svens Skrīveris, izmantojot no Latvijas Nacionālā Arhīva iegūto 1933. gada Eduarda Krauca dokumentālās filmas “Skaista ir mana dzimtene” kopiju, kur redzama vēl neappludinātā Staburadzes klints, izveidoja video montāžu ar vēsturiskiem kadriem ar Staburagu un Daugavas krastiem.

Lara Poe izveidoja skaņdarba elektronikas daļu, kur izmantotas dabas skaņas kā vējš, ūdens, putnu balsis. Skaņdarba noslēgumā dzirdama dzeguzes balss, skaņdarbā izmantoti spektrālās mūzikas efekti. Iedvesmojoties no mūzikas un teksta, māksliniece Sara Habbab radīja ilustrāciju, kur attēlota Staburadzes klints, svētozols, Daugava un meitene ar tautiskiem Laimas zīmes rakstiem uz apģērba.

Staburags jeb Staburadze bija vairāku gadu tūkstošu laikā veidojusies aptuveni 18,5 metrus augsta šūnakmens klints Daugavas kreisajā krastā. 1966. gadā Staburagu appludināja un pašlaik tas atrodas Pļaviņu ūdenskrātuves dzelmē.

Aija Rēķe ir vijolniece, kamermūziķe, komponiste un pedagoģe. Absolvējusi Bostonas Universitāti, (ASV) ar College of Fine Arts pilnu studiju stipendiju. Vijolniece regulāri uzstājas kopā ar ALEA III - laikmetīgās mūzikas ansambli, kas rezidē Bostonas universitātē (Bostonā, ASV), ar Bostonas Mūsdienu mūzikas orķestri (Boston Modern Orchestra Project). Vijolniece 2021. gadā izdeva savu debijas albumu "Latvian Reflections", kas guva plašu ievērību Latvijas un ārzemju medijos. 2021. gadā no februāra līdz jūnijam virtuāli pasniedza lekcijas "Ventspils Mūzikas Vidusskolā", ko organizēja ASV Vēstniecība Latvijā un KultūrBĀKA. Aija ir vijoles pedagoģe Boston Music Project un Brookline Valsts skolās ASV.

Dziesmas ierakstā piedalījušies - Aija Rēķe - vijole, balss, kompozīcija un diriģente, Naseem Alatrash - čells, Agita Arista - flauta, Gerson De La Rosa - sitaminstrumenti, Lara Poe - elektronika. Vārdi: Aija Rēķe, Svētais Francisks (St. Francis of Assisi), ieraksts veikts What Studios, Lincoln (ASV), audio: Abner Cabrera, audio mix and master: Daniel Kurganov, dizains: Sara Habbab.

''....Latves tauta, apvienojies,
Dvēs’lē ieskaties,
Caur sentēvu ozolu
Saknēm savij spēku…''.

Albuma ieraksts ir pieejams visās lielākajās digitālajās mūzikas platformās, kā Spotify, iTunes u.c. -

Sekot līdzi jaunumiem iespējams mūziķes mājaslapā: www.aijareke.com

 


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku