Festivāla Čello Cēsis Gala koncertā pirmo reizi Latvijā uzstāsies ungāru čellists Ištvans Vardai

Festivāla Čello Cēsis Gala koncertā pirmo reizi Latvijā uzstāsies ungāru čellists Ištvans Vardai

Festivāla Čello Cēsis Gala koncertā pirmo reizi Latvijā uzstāsies ungāru čellists Ištvans Vardai

Sestdien, 17. septembrī, festivāla “Čello Cēsis” Gala koncertā, kas notiks koncertzālē “Cēsis” un iezīmēs jaunās sezonas atklāšanu, uzstāsies divi čellisti – pirmo reizi Latvijā viesosies ungāru talants Ištvans Vardai (István Várdai) un viņam līdzās - viens no labākajiem Latvijas čellistiem Kristaps Bergs. Zīmīgi, ka programmā katrs no viņiem atskaņos savu tautiešu radītus skaņdarbus – Vardai sniegumā dzirdēsim ungāru komponista Andraša Mihalija (András Mihály) Čellkoncertu, bet Bergs pirmatskaņos festivālam īpaši pasūtināto Artura Maskata Otro čellkoncertu. Muzikālo krāšņumu vakaram piešķirs Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Modesta Pitrena Vadībā. Festivāla dienas programmā otrajā dienā izskanēs gaidāms arī dienas koncerts “Čello Ritmico.Mūzika ar enerģiju” un tiks atklāta mākslinieka Andra Vītoliņa personālizstāde.s atklāšana.
Starptautiskā festivāla “Čello Cēsis” centrālais notikums būs sestdienas Gala koncerts plkst. 19.00, kura viessolists būs ungāru čellists Ištvans Vardai. Šī būs Eiropā un Amerikā jau labi pazīstamā mūziķa pirmā uzstāšanās Latvijā.
Kopš 2020. gada Vardai ir Franča Lista kamerorķestra mākslinieciskais vadītājs un veido iedvesmojošas, radošuma pilnas koncertprogrammas. Paralēli viņš turpina savu solista karjeru, uzstājoties kopā ar pasaules vadošajiem orķestriem un sadarbojoties ar tādiem meistariem kā Gidons Krēmers, Andrāšs Šifs, Jurijs Bašmets, Žans Eflams Bavouzē un Miša Maiskis.
Vardai sniegums izceļas ar priekpilnu enerģiju, ritmisku sparu un elegantuo grāciju. Ištvana Vardai repertuārā līdzās klasiskiem čellmūzikas opusiem ir daudzu ungāru komponistu skaņdarbi, jo viens no viņa daiļrades mērķiem ir iepazīstināt klausītājus visā pasaulē ar ungāru mūzikas bagātībām. Arī koncertā Cēsīs skanēs viņa tautieša, ungāru komponista un čellista Andraša Mihalija Čellkoncerts.
Līdzās trim simfonijām un operai “’Kopā un vienatnē” nozīmīgu vietu Andraša Mihalija daiļrades mantojumā ieņem 1963. gadā komponētais Koncerts čellam ar orķestri. Šis vērienīgais lielas formas darbs spilgti atspoguļo 20. gadsimta ungāru mūsdienu mūzikas unikālo skanējumu, kurā iezīmējas kolorītās ungāru tautas mūzikas tradīcijas, tās motīvi un elementi.
“Čello Cēsis” Gala koncerta otrajā daļā uz skatuves redzēsim vienu no talantīgākajiem pašmāju čellistiem Kristapu Bergu, kurš pirmatskaņos festivālam pasūtinātu un tieši viņam rakstītu komponista Artura Maskata jaunāko čellkoncertu “Vai vasarai tu dailē līdzinies?”.

“Pirms vairākiem gadiem Kristaps Bergs uzaicināja mani rakstīt jaunu Koncertu čellam ar orķestri, kuram viņš būtu pirmatskaņotājs un pie kura radīšanas mēs ar varētu strādātu
kopā. Man tā likās brīnišķīga ideja, taču biju ļoti radoši aizņemts un bija jāpaiet kādam laikam, lai šī ideja materializētos. Un nu tas brīdis ir klāt! Manā radošajā dzīvē šis būs otrais čellkoncerts; pirmais radīts pirms 30 gadiem. Jaunā koncerta tematisko un noskaņu loku esmu atradis Viljama Šekspīra sonetos. Katru skaņdarba attīstības posmu iezīmēs kāda rinda no viņa ģeniālajiem dzejoļiem, kuros Šekspīrs apcer mīlestību, cilvēka dzīves ritumu, laika nemainīgo varu, šķiršanos, bet arī atdzimšanu kādā mūžīgā ritumā un tuvu dvēseļu saskaņā,”

jaundarba ieceri atklāj Arturs Maskats.

17. septembrī, plkst. 14.00 “Čello Cēsis” programmā gaidāms arī dienas koncerts “Čello ritmico. Mūzika ar enerģiju”, kurā spožākais jaunās paaudzes lietuviešu čellists Gļebs Pišņaks, viens no vadošajiem latviešu perkusionistiem Guntars Freibergs un Lietuvas sitaminstrumentu spēles leģenda Pāvels Ginters klausītājiem dāvās ekspresīvu un daudzšķautņainu koncertprogrammu, kuras centrā ir čella un sitaminstrumentu saspēle.
Savukārt pirms Gala koncerta, plkst. 17.30, Koncertzāles “Cēsis” mākslas galerijā tiks atklāta Andra Vītoliņa jaunāko darbu personālizstāde.
Starptautiskais festivāls “Čello Cēsis” šoruden notiks nedēļas nogalē no 16. – 18. septembrim, kurā klausītāji aicināti iepazīt čella daudzšķautņaino balsi un spilgtus viesmāksliniekus piecās koncertprogrammās gan lieliem, gan maziem klausītājiem.
Biļetes uz visiem festivāla “Čello Cēsis” koncertiem nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē,
Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku