Poļu baroka mūzikas meistars pie vēsturiskām ērģelēm Ugālē

Poļu baroka mūzikas meistars pie vēsturiskām ērģelēm Ugālē

Poļu baroka mūzikas meistars pie vēsturiskām ērģelēm Ugālē

Ventspils Mūzikas vidusskola un Ugāles evaņģēliski luteriskā draudze rīkos profesora Kšištofa Urbanjaka (Polija) meistarklasi un ērģeļmūzikas koncertu
Pirmdien, 2022. gada 03. oktobrī Ugāles evanģēliski luteriskās baznīcas vēsturiskās ērģeles poļu baroka mūzikas eksperta prof. Kšištofa Urbanjaka skaidrojumos un interpretācijas atklās baroka laikmeta mūzikas nianses.
12.00 līdz 17.00 norisināsies meistarklase "Baroka repertuāra atskaņojuma prakse uz vēsturiskām ērģelēm". Meistarklases saturs: baroka mūzikas atskaņojums uz perioda instrumenta, ievērojot gaisa apgādes sistēmas īpatnības, artikulāciju, frāzēšanu, reģistrāciju un repertuāra vispārējo izteiksmi.
19.00 meistarklašu dalībnieki un citi interesenti laipni aicināti apmeklēt profesora Kšištofa Urbanjaka koncertu.
Gan meistarklases vērošana, gan koncerta apmeklējums ir bez maksas, pateicoties Ventspils novada un Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumam.
Ugāles draudzes mācītājs un ērģeļbūvētājs Jānis Kalniņš:

“Kādēļ meistarklase Ugāles baznīcā? - Ugāles baznīcas ērģeles 1701. gadā pabeidza būvēt Kuldīgā dzimušais un strādājošais ērģeļbūvētājs Kornēlijs Rāneuss (Cornelius Rhaneus). Tām ir 28 registri, kuri sadalīti uz 2 manuāļiem un pedāli, tādējādi tas ir lielākais vēsturiskais agrīnā baroka instruments Ziemeļeiropā. Pēc restaurācijas 2005. gadā ērģeles ir atguvušas savu sākotnējo veidolu, kas ietver arī oriģinālo gaisa apgādes sistēmu ar 4 kīļplēšām, pedāļa un manuāļu klaviatūras ar oriģinālajiem izmēriem. Baroka instrumentu no modernām ērģelēm atšķir ievērojami īsāki taustiņi, daudz platāks pedālis, sensitīva gaisa apgādes sistēma, Baroka skaņojumā ar atšķirīgi temperētām kvintām dažādas tonalitātes skan atšķirīgi, daži akordi pat visai disonējoši. Šīs instrumenta īpatnības prasa būtiski atšķirīgu pieeju repertuāra atskaņošanā, sniedzot iespēju pietuvoties autentiskai baroka laikmeta mūzikas interpretācijai, kas nav iespējams uz romantiskajām un modernajām ērģelēm. Repertuāra apguve uz autentiska baroka instrumenta sniedz dziļāku izpratni par baroka laikmeta ērģeļmūzikas interpretāciju un atbilstošo paņēmienu piemērošanu izpildītājpraksē uz modernajiem koncertinstrumentiem”.

Dr. habil. Kšištofs Urbanjaks (Krzysztof Urbaniak), Prof. Ērģelnieks Kšištofs Urbanjaks tiek uzskatīts par lielāko baroka mūzikas ekspertu un interpretu Polijā.
Prof. Juzefa Serafina ērģeļspēles un prof. Lešeka Kendracka klavesīna klašu Freiderika Šopēna Mūzikas akadēmijā Varšavā absolvents. Kšištofs Urbanjaks absolvējis arī Štutgartes Mūzikas un mākslas mākslas augstskolu, studējot ērģeļspēli pie Prof. L. Lomaņa. Doktora grādu viņš ieguva 2012. gadā Krakovas Mūzikas akadēmijā, aizstāvot disertāciju “Ziemeļvācu ērģeļskolas atskaņošanas prakse 17. gadsimtā un 18. gadsimta sākumā, ziemeļvācu instrumenta Dītriha Bukstehūdes, Johana Ādama Reinkena un Johana Sebastiana Baha ērģeļu skaņdarbu kontekstā”. 2016. gadā viņš ieguva habilitācijas grādu Lodžas Mūzikas akadēmijā. Kšištofs Urbanjaks ir ērģeļu profesors Gražinas un Kiejstutas Bacevičas Mūzikas akadēmijā Lodžā. Viņš ir arī Krakovas Mūzikas akadēmijas ērģeļu nodaļas pasniedzējs.
Kšištofs Urbanjaks ir saņēmis kultūras un nacionālā mantojuma ministra māksliniecisko stipendiju (2016); Lodžas provinces maršala balvu kategorijā “Personība” (2014); rektora balvu “Par izcilu darbību, veicinot klavieru, ērģeļu, klavesīna un agrīno instrumentu fakultātes akadēmiskā potenciāla attīstību” Gražinas un Kiejstutes Baceviču Mūzikas akadēmijā Lodzā (2014); Polijas Zinātņu akadēmijas Lodzas nodaļas Rektoru konferences balvu (2013); zinātnes un augstākās izglītības ministra stipendiju izcilam jaunam akadēmiķim (2011); Łódź Eureka balvu (2011); Jaunās Polijas stipendiju (2009); Cusanuswerk fonda stipendiju Vācijas augstskolu studentiem (2008); stipendiāts Keimyung Universitātē Korejā (2006); un Kultūras un nacionālā mantojuma ministra stipendiju (2006, 2005).
Meistarklases vērošanai aicinām pieteikties līdz 2022. gada 29. septembrim plkst. 17:00, aizpildot anketu: https://forms.gle/TXDcoPtQ8zbDgE6x7
Meistarklases aktīvo dalībnieku koordinatore (mūzikas vidusskolu audzēkņi, JVLMA studenti): Ilze Reine, tālr. 29282707.
Meistarklašu dalībnieki saņems apliecību par profesionālo pilnveidi 8 akadēmisko stundu apjomā.


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku