Pirmo reizi Latvijā uzstāsies fadu dziedātājs Marko Rodrigess

Pirmo reizi Latvijā uzstāsies fadu dziedātājs Marko Rodrigess

2017. gada 30. septembrī pirmo reizi Latvijā uzstāsies portugāļu fadu (fado) dziedātājs Marko Rodrigess (Marco Rodrigues), kurš sniegs koncertu vienā no senākajiem Rīgas kinoteātriem “Splendid Palace”. Latvijas klausītājiem Marko izpildīs savu jaunāko albumu “Fados do Fado”, kas 2016. gadā tika nominēts Latin Grammy Folk albumu kategorijā.

Fadu ir populārs tautas mūzikas veids Portugālē. Tā ir dabas melanholija – bezgalīga okeāna elpa, kas iekļauj ģitāras un mandolīnas spēli apvienojumā ar fadu izpildītājiem, kuri nesteidzīgi izdzied romantiskas dziesmas par mīlestību, skumjām – par ilgām pēc nesasniedzamā. Fadu mūzika var iekļaut arī humoru. Vārds Fado veidojies no latīņu vārda “fatum”, no kura arī cēlies angļu vārds “fate” (liktenis). 2011. gada 27. novembrī fadu ir pievienots UNESCO nemateriālajam kultūras mantojumam.

Ir uzskats, ka fadu nav nepieciešams tulkojums, šī dziesma uzreiz nokļūst līdz cilvēka sirdij. Gaišo skumju smeldze, ko izdzied fadu izpildītāji, nevienu neatstāj vienaldzīgu.

Marko Rodrigess ir portugāļu dziedātājs, kas šo mūzikas veidu apguvis jau kopš bērnības, ietekmējoties no fadu karalienes Amālijas Rogrigesas (Amalia Rodrigues). Pēc Marko pārcelšanās no Portugāles Ziemeļiem uz Lisabonu, liktenim labpatika, ka fadu mūzika pati harmoniski iekļāvās viņa dzīvē, plaši atverot durvis jaunai pasaulei un noskaņojot dvēseles stīgas citās toņkārtās, lai atvērtu klausītājam dziedātāja sirdi. 2006. gadā viņš saņēma arī Amālijas Rodrigess balvu kā jaunais fadu talants. Gadu gaitā Marko piedalījies vairākos dziesmu konkursos. Marko Rodrigesam arī bijusi iespēja vairākas reizes uzstāties ar pašlaik pasaulē zināmāko fadu zvaigzni Marizu, viņi koncertējuši Lisabonā, Portu Rivoli un Londonā, bet pats Marko bieži uzstājas Šveicē, Francijā, Spānijā u.c.

Biļetes uz Marko Rodriges koncertu, kas 30. septembrī notiks kino “Splendid Palace”, iespējams iegādāties Biļešu servisa kasēs visā Latvijā un interneta vietnē www.bilesuserviss.lv. Biļešu cenas, sākot no 20 līdz 70 EUR.

Latvijā fadu izpilda dziedātāja Jolanta Gulbe Paškeviča, kura apguvusi gan fadu vēsturiskās dziesmas, gan  20. gadsimta fado dīvu Amālijas Rodrigešas un Dulse Pontešas jau par fadu klasiku kļuvušās dziesmas, gan arī mūsdienu fadu repertuāru.

Marko Rodrigesa koncertu Rīgā organizē aģentūra „Welldone”.


Pievieno komentāru:

Klausies latviešu mūziku