Ivanovs. Karlsons. 1945

Izdevējs: : SKANI
Izdots: 23.03.2018
Tips: CD
Preces cena: 12,34 €
Atlaide
PVN: 2,14 €
E-pasts

Apraksts

Ivanovs. Karlsons. 1945

Jāņa Ivanova Piektā simfonija ir spēcīgs eļļas gleznojums. Nāk prātā Ģederta Eliasa zemes sulīgums, Jāņa Pauļuka virpuļi, Valda Buša krāsu spēles. Spēcīgu domu fragmentārisms, nemitīgas afektu maiņas, īpatnējais formas būvējums, ko stiprina pirmajā un ceturtajā daļā skanošais raksturīgais punktētais kvintu-kvartu motīvs un skaņa do kā simfonijas alfa un omega – vairākas pazīmes liek domāt, ka šis ir abstrakcionisma paraugs. Atpazīstami tēli, ko mākslinieka bezrobežu fantāzija un brāzmainais temperaments pārvērš simboliskās figūrās.

“Jūtu iekšēju nepieciešamību gleznot sauli zaļu,”

saka gleznotājs Valdis Bušs (1924–2014). Viņa gleznas ir aplam ekspresīvas, krāsainas, un nebūt ne viss tur ir “pareizās krāsās”. Tāpat Ivanova simfonijās maz kas ir pareizi un paredzami. Bet tas dzīvais biezais krāsas triepiens, zaļā saule, sarkanais ūdens un tumši violetā zeme mūs aizrauj tā, ka mēs kļūstam par dzīvas sarunas dalībniekiem. Retorika ir Ivanova mūzikas atslēgas vārds. Ir jāklausās.

1945.gada 14.aprīlī Lielajā ģildē notiek plēnuma simfoniskās mūzikas koncerts, un tā programmā ir Jāņa Ivanova Piektā simfonija un Jura Karlsona Mūzikas simfoniskajam orķestrim “1945” pirmatskaņojums – LNSO muzicē Vasilija Sinaiska vadībā.

Anotācijā Jānis Torgāns raksta, ka Juris Karlsons Ļeņingradā saticis cilvēkus, kas “reāli pārdzīvojuši kara tiešamību”, un viņu atmiņstāsti devuši impulsu opusa tapšanai. 1945 var uztvert gan kā gadskaitli, gan kā šī gadskaitļa simbolu, kas iestrādāts opusa pirmajā motīvā – “1945” sākas ar pirmo, devīto, ceturto un piekto pakāpi iedomātā skaņurindā, kas balstās uz do, tātad do-re bemols – fa-sol bemols. Otrajā motīvā augšupejošā mazā nona do-re bemols apvēršas par lejupejošu lielu septimu metāla pūšaminstrumentiem – do-re bemols.

Atsauksmes

Vēl nav neviena šīs preces apskata.